Jdi na obsah Jdi na menu
 


Praktické informace

8. 7. 2007

Praktické informace

Informace pro turisty

Turistické informační kanceláře (Oficina de Turismo, Tourist Info nebo jen Información) najdete ve všech turistických střediscích. Dostanete tam základní informace o nejdůležitějších památkách a zajímavých akcích v místě a nejbližším okolí, možnostech ubytování, dopravních spojích, atd. K dispozici většinou bývají plánky míst a cizojazyčné brožurky.

 

Tísňová volání

Státní policie (Policía Nacional): tel. 091 (přepadení a krádeže) Potřebujete-li pro vaši pojišťovnu policejní protokol o krádeži, případně ztrátě dokladů, atd., ušetříte hodně času, zavoláte-li na telefonní číslo 902 102 112. Příslušný pracovník s vámi protokol sepíše po telefonu, sdělí vám č. protokolu (numéro de diligencia) a odešle ho mailem na nejbližší policejní stanici v místě, kde se právě nacházíte. Stačí si tam dojít, protokol podepsat a odnést si jej.
Městská policie (Policía Municipal) - v obcích a městech: tel. 092 (dopravní nehody a odtah vozidel)
Dopravní policie - mimo obce (Guardia Civil): tel. 062 (dopravní nehody a odtah vozidel mimo obce)
Hasiči (Bomberos): tel. 080
Záchranná služba: 061

 

Svátky

Nový rok, 6. leden (Tři králové); Zelený čtvrtek a Velký pátek (před Velikonocemi); 1. květen (Svátek práce); 15. srpen (Nanebevzetí Panny Marie); 12. říjen ( Státní svátek Španělska - Den hispánských národů); 1. listopad (Všech svatých); 6. prosinec (Den španělské ústavy); 8. prosinec (Neposkvrněné početí Panny Marie); 25. prosinec (Vánoce)

Kromě těchto celostátních svátků mají své svátky nejen jednotlivé regiony, ale mnohdy dokonce i města. Může jich být maximálně 14 za rok.

 

Čas

Na pevnině a na Baleárech platí středoevropský čas, na Kanárských ostrovech je o hodinu méně. I zde je zaveden letní čas. Španělé jako jižní národ mají odlišné rozvržení času než Středoevropané. Dáte-li si se španělskými přáteli schůzku v poledne, není to ve 12.00, ale kolem 14.00. Raději se na přesnou hodinu setkání zeptejte. Mezi 14.00 a 16.30 bývají zavřeny obchody i muzea, protože polední klid (siesta) se důsledně dodržuje. Divadelní představení a koncerty začínají většinou kolem 22 hodin. Noční bary a diskotéky se začínají zaplňovat až kolem jedné hodiny, nejlepší atmosféra bývá mezi třetí a pátou hodinou ranní. Místní však vyrážejí za zábavou většinou jen v pátek a sobotu.

 

Nákupy

Kromě obchodních domů (El Corte Inglés, Galerías Preciados, Zara, aj.) ve větších městech, obchodních center známých i u nás (Carrefour) značkových prodejen a módních butiků najdete v každém větším městě či letovisku celou řadu obchodů a prodejen s tradičními suvenýry. Za pozornost stojí kožené výrobky, keramika, proutěné zboží, likéry, víno... Vyhledávané bývají místní trhy (mercadillo), které se konají vždy dopoledne, většinou jednou týdně. Doporučujeme dávat pozor na peníze, doklady, fotoaparáty. Potraviny nakoupíte nejvýhodněji v supermarketech.

Běžná prodejní doba v obchodech je od pondělí do soboty, od 9.00 do 13.30 a od 16.30 do 20.00. Velká obchodní centra a obchodní domy polední přestávku nemívají a mívají otevřeno do 21.00, někde až do 22.00, někdy i v neděli. V turistických centrech na pobřeží bývá v letní sezóně otevřeno většinou i v neděli.

 

Orientační ceny některých potravin: Chléb (bageta) (pan) - od 0,63 EUR
Mléko 1 l (leche) - od 0,64 EUR
Máslo 1/4 kg (mantequilla) - 1,80 EUR
Stolní olej na smažení, např. slunečnicový (aceite de girasol) - 0,99 EUR
Olivový olej virgen nebo extra virgen (aceite de oliva) - od 2,45 EUR
Šunka, uzeniny 10 dkg (jamón, chorizo, salami) - od 1,55 EUR
Sýry (queso) - od 0,50 EUR
Jogurt (yogur) - od 0,30 EUR
Pizza mražená - od 2,58 EUR
Kuře 1 kg (pollo) - 1,35 EUR
Ryby mrazené 1 kg (pescado congelado) - od 6 EUR
Ryby čerstvé 1 kg (pescado fresco) - od 9,50 EUR
Ovoce 1 kg (fruta) - od 0,70 EUR
Zelenina 1 kg, např. papriky, rajčata (pimiento, tomate) - od 1 EUR
Brambory 1 kg (patatas) - 0,46 EUR
Rýže 1 kg (arroz) - 0,90 EUR
Těstoviny 0,5 kg (pasta) - 0,70 EUR
Voda přírodní 8 l (agua natural) - 1,32 EUR; 1,5 l - 0,37 EUR
Fanta, sprite a jiné nealko 2 l - od 0,98 EUR
Pivo 1 l (cerveza) - od 1,02 EUR (San Miguel)
Stolní vína 1 l (vino de mesa) - od 0,99 EUR, sangría 1 l od 1,11 EUR
Značková vína 0,7 l - od 3,78 EUR (La Rioja 0,7 l od 5,98 EUR)
Cigarety Marlboro - 2,40 EUR
Káva 25 dkg (café) - od 1,23 EUR
Nescafé (malé) - od 1,41 EUR

 

Pitná voda

Kvalita pitné vody z vodovodní sítě může být v různých částech Španělska různá. Je sice údajně zdravotně nezávadná, ale kafe nebo čaj vám z takové vody příliš chutnat nebude. Někdy můžete mít i zažívací potíže. Je proto jistější si vodu (agua natural) k pití zakoupit v obchodě.

 

Extra tip

Velmi osvěžujícím nápojem je tzv. tinto de verano. Potřebujete k tomu vodu La Casera, červené víno, kousek citrónu a led.

 

Bary, kavárny, pivnice, restaurace...

Všeobecně platí, že bary (nejde o bary v našem slova smyslu) a kavárny (cafeterías) otevírají nejdříve - už kolem 8.00. V barech a kavárnách se totiž snídá, a to většinou káva s mlékem (café con leche) a croissantem nebo něčím sladkým. Chcete-li kávu o něco větší, žádejte café americano. Kolem 11.00 je čas na svačinu. To už bývají otevřeny i pivnice (cervecerías). Kolem 12.00 začíná provoz v restauracích. Obědy se podávají mezi 13.00 a 15.30, večeře mezi 20.00 a 23.00. Chcete-li se naobědvat nebo navečeřet (jeden chod) v nepříliš drahém podniku, zaplatíte kolem 5 - 10 EUR, výhodné je denní menu za stejnou cenu (menu del día), s dvěma chody, nápojem a většinou i zákuskem. Na mnoha místech dostanete menu del día jen v době oběda. Mezi 16.00 a 20.00 se ve velké většině podniků teplá jídla nepodávají. Chcete-li si dát jen něco velmi malého, dejte si tapas (jednohubky vystavené za sklem barového pultu), máte-li hlad o něco větší, vyberte si mezi Raciones, což někdy stačí i jako oběd či večeře.

Nikdy si nepřisedávejte k již částečně obsazenému stolu a účet (la cuenta) plaťte za celou společnost dohromady a až pak se spolu vyrovnejte Dávat spropitné (5 - 10%) je běžné, ale náš způsob, tj. zaokrouhlování částky při placení je nepřijatelný. Spropitné necháte před odchodem na talířku, na němž vám číšník přinesl drobné zpět.

Jídelní lístek (la carta) bývá rozčleněn na předkrmy (entradas), polévky (sopas), rybí pokrmy (pescados), pizzy (pizzas), těstoviny (pastas), masité pokrmy (carnes), zákusky (postres), mezi něž patří i různé druhy ovoce. K jídlu si můžete dopřát vodu neperlivou (agua mineral sin gas), perlivou (agua con gas nebo gaseosa), pivo lahvové (una cerveza) nebo točené malé (una caña), točené větší (una jarra de cerveza), což však může být někde pochopeno jako džbánek piva, protože větším sklenicím se říká v různých oblastech jinak., červené víno (vino tinto, někde i vino negro), bílé víno (vino blanco), růžové víno (vino rosado). Po jídle si můžete dát kávu (café solo), kávu s trochou mléka (café cortado), dvojitou kávu (café americano), kávu s brandy (carajillo). Šumivému vínu (vino espumoso) se všeobecně říká cava.

 

Pošta a známky

Pošty (Correos) bývají otevřeny od 9.00 do 14.00, v neděli mají zavřeno. Známky (sellos) se prodávají na poštách, v trafikách (tabacos), v recepcích hotelů, někdy i ve stáncích s pohlednicemi. Pohlednice i dopisy do evropských zemí je třeba ofrankovat známkou v hodnotě 0,57 EUR, do mimoevropských zemí 0,78 EUR. Poštovní schránky jsou většinou válcovitého tvaru a jsou žluté. Poštovní zásilky do ČR se posílají letecky a jejich doručení trvá asi týden.

Prodávají se i známky bez udání hodnoty. Takové známky jsou platné, ale dopisy či pohledy s takovou známkou doručuje soukromá mezinárodní společnost. Musíte je proto vhodit do schránek k tomu určených, které jsou umístěny v obchodech či recepcích těch hotelů, kde se tyto známky prodávají.

 

Telefonování

Směrové číslo pro telefonování ze Španělska do zahraničí je 00, následuje směrové číslo České republiky 420 (Slovensko 421) a číslo volaného. Při telefonování do Španělska z České republiky je třeba volit 00 + 34 + číslo volaného. Španělské účastnické stanice mají celkem devět čísel. Jejich nedílnou součástí jsou i původní meziměstská předčíslí, která např. ve starších průvodcích a brožurách nejsou u jednotlivých telefonů uváděná a je třeba si je doplnit.

Telefonní automaty bývají někdy v budovách pošt, dostatek je jich na ulicích. Fungují jak na telefonní karty (tarjeta telefónica), tak na mince. Ve většině měst najdete i telefonní hovorny (locutorio público). K telefonování se užívají mince v hodnotě 1, 5, 20 a 50 centimů. Telefonní karty v hodnotě 6,,12 a 30 EUR zakoupíte na poštách nebo ve stáncích Tabacos. Nejlevnější je telefonování z kabin, z hotelového pokoje či recepce je hovor dražší. Od 22.00 do 7.00 a v sobotu a neděli platí levnější tarify.

Máte-li mobilní telefon, doporučujeme informovat se u příslušného operátora na možnost a způsob telefonování ze zahraničí.

Výhodně lze telefonovat s předplacenou Kartou X (1 min/45 Kč). Prostřednictvím Czech Direct (služba Telecomu) můžete telefonovat na účet volaného. Po volbě čísla 900 990 420 se vám ozve operátor (česky), nahlásíte své jméno a číslo volaného. Volaný účastník za hovor zaplatí 63 Kč + 30 Kč/1 min.

 

Elektrické napětí

Elektrické napětí je dle evropské normy 220 V. Výjimkou jsou některé starší hotely, které mají stále ještě 125 V. Někde vás může překvapit i jiný typ zásuvek. V každém obchodě s domácími potřebami lze zakoupit adaptér (adaptador), který tento problém vyřeší.

 

Lékařská péče a lékárny

Od 1. června 2004 je nárok na lékařské ošetření v členských zemích EU. K tomu je potřeba si vyzvednout ve své zdravotní pojišťovně v ČR formulář E-111 sloužící v cizině k uplatnění nároku ze zdravotního pojištění. Čeští občané, kteří se budou chtít léčit v zahraničí, však musí počítat s placením spoluúčasti, která je v členských státech EU vysoká a mnohonásobně převyšuje spoluúčast v ČR. Ve Španělsku se jedná o 40% spoluúčast při hrazení ceny léku. Spoluúčast se dá vyřešit komerčním připojištěním. Pro turistické cesty se doporučuje si toto komerční připojištění vyřídit.

I když jste pojištěni, může se stát, že lékař či zdravotnické zařízení (centro médico, hospital) bude požadovat platbu v hotovosti. V takovém případě vždy vyžadujte lékařskou zprávu a potvrzení o zaplacení, případně i stvrzenku při použití taxi k dopravě k lékaři. Vaše pojišťovna by vám na základě pojistné smlouvy měla výdaje proplatit. V naléhavých případech volejte sanitní službu (Ambulancia Cruz Roja).

Pokud nepovažujete návštěvu lékaře za nutnou, doporučujeme obrátit se na některou z četných lékáren (farmacia). Zdejší lékárníci dokážou dobře poradit a doporučit lék, který většinou zabere. Léky zakoupené bez lékařského předpisu pojišťovny nehradí. Léky předepsané lékařem se platí v hotovosti. Požadujte potvrzení o zaplacení. Lékárny bývají otevřeny ve všední den od 9.00 do 13.30 a od 16.30 do 20.00, v sobotu od 9.00 do 13.00. Na dveřích každé lékárny je uvedena adresa lékárny, která má pohotovostní službu (farmacia de guardia).

Všeobecně platí, že byste měli mít s sebou základní léky, mastičku na opary, oční kapky, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, panthenol...

 

Extra tip

Projeví-li se alergie na sluníčko, kupte si v lékárně Symalar Espuma, Bepanthol, nebo jiný obdobný krém, který vám lékarník doporučí, žahne-li vás medúza, použijte Elocom, šlápnete-li na ježka, pokuste se opatrně vytáhnout pinzetou ty bodliny, které vytáhnout jdou, pak místo potřete olivovým olejem a obvažte plátnem. Bodliny změknou a vstřebají se.

 

Banky, peníze a platební karty

Banky (Bancos) jsou otevřeny od pondělí do pátku od 9.00 do 14.00, v sobotu do 13.00 (v létě je v sobotu zavřeno) a přijímají všechny běžné druhy cestovních šeků. Bankomaty bývají umístěny u vchodu..

 

Od 1.1.2002 je ve Španělsku zavedena měna Euro, od 1. března 2002 je možné platit už jen v Eurech. Do 30.6.2002 vám pesety vymění v kterékoliv bance (kurs 1 EUR = 166,36 Ptas), po tomto datu mění pesety na eura jen Banco Central de España. V oběhu jsou bankovky o hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 EUR a mince o hodnotě 1 EUR, 2 EUR a 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centimů.

Většina hotelů, restaurací, velké obchody, autopůjčovny přijímají platby běžnými mezinárodními kreditními kartami, především Visa a MasterCard. Někdy je při platbě vyžadován pas.

 

Bezpečnost

I když je Španělsko relativně bezpečnou zemí, v turistických centrech na pobřeží a ve velkých městech existuje velké riziko krádeží. Dávejte si pozor na peníze, fotoaparáty a další cennosti na trzích a jiných přeidněných místech..

Letenky, doklady, cestovní šeky, apod. jsou bezpečnější v hotelovém sejfu. Místo pasu můžete nosit kopii. Buďte obezřetní při výběru peněz z bankomatu. Máte-li u sebe větší obnos peněz, rozdělte si je a uschovejte na několika místech. Nikdy nenechávejte v autě cenné věci a doklady.