Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barcelona - Kopec Montjuic a okolí

6. 5. 2007

Montjuic a okolí

Kopec Montjuic, tyčící se nad městem ve výšce 173 metrů na západ od centra a La Rambly, nabízí nejen fantastické vyhlídky na panoráma města, gigantický přístav a na volné moře, ale je po něm roztroušeno i několik míst, které určitě stojí za zmínku. Dá se říct, že kopec je jedním velkým parkem, narušeným jen několika komunikacemi. A tak projít klikatými cestami z jedné strany na druhou vydá na malý pěší výlet.

Nejlepší vyhlídky najdete v parku na jihovýchodní straně, odkud na kopec z města pěšky i nejlépe vyšplháte. Najdete zde i výchozí místo vyhlídkové lanovky, která vás v obdivuhodné výšce doveze až na věž na pobřeží (Torre Jaume).

Když vylezete do kopce ještě výš, dostanete se k velké staré pevnosti – kastelu. Uvnitř hlavní budovy pevnosti najdete vojenské museum. Mezi jižním srázem a hradbou vede krásná cesta s kaktusy, zvláštními palmami a subtropickou vegetací, fouká tu vítr a je odtud krásný výhled na moře a mraveniště přístavu. Až obejdete pevnost, krátkým sestupem kolem botanické zahrady se dostanete k Olympijskému stadionu – dějišti letních her v roce 1992. V jeho blízkosti najdete sportoviště a stavby zajímavých tvarů včetně „Jehly“. Od stadionu směrem na sever, tedy už na severovýchodní straně kopce, najdete blízko sebe celou řadu památek a pamětihodností – pavilón Fundació Joan Miró, trochu zastrčené krásné Řecké divadlo, Archeologické museum, skvostné zahrady Joan Maragall, středověkou španělskou vesnici Poble Espanyol a Národní katalánské museum. Odtud už přímo sestoupíte širokým bulvárem lemovaným veletržním pavilony na Španělské náměstí – Placa Espanya. Po cestě se určitě zastavte u pavilonu světoznámého architekta Miese Van der Rohe a také fontány Montjuic.
 

http://www.solesdigital.com.ar/Imagenes/Montjuic%20-%20MNAC.jpg

Památky, muzea a kultura v této lokalitě

Poble Espanyol – Španělská vesnice

Malá španělská vesnička, další z barcelonských velkých poutadel, leží na severní hraně kopce Montjuic. Ohrazený prostor středověké vesnice je rozdělen ma malé čtvrti, které ukazují historické styly a architektonické odlišnosti domů z různých částí Španělska. Současně zde najdete spoustu malých obchůdků se suvenýry a výrobky vyráběné tradičními způsoby. Konají se zde také výstavy, festivaly a představení flamenca. Za vstup do areálu vesnice se platí vstupné.

Fundació Joan Miró

Na okraji kopce Montjuïckého parku, mezi řeckým divadlem a olympijským stadionem, blízko Národního musea a archeologického musea, leží moderní budovy komplexu Fundació Joan Miró. Sama o sobě už členitá moderní budova z bílého betonu stojí za vidění. Uvnitř najdete stálou rozsáhlou sbírku Joana Miróa, jenž bývá někdy označován za „nejsurrealis­tičtějšího malíře mezi surrealisty“. Jeho poetické dílo je blízké nefigurativnímu umění, ačkoli hranici k abstrakci nikdy nepřekročil. Vedle této sbírky paralelně fungují sály s dočasnými sbírkami.

Adresa:
Parc de Montjuïc
08038 Barcelona
Tel +34 934 439 470

http://www.bcn­.fjmiro.es

Palau Nacional – Národní museum

Museu nacional d`art de Catalunya – MNAC
Národní museum se nachází na vyvýšeném místě kopce Mont Juic a nejlépe se k němu dostanete z Plaça Espanya, odkud vede k nepřehlédnutelné stavbě musea monumentální třída Av. De la Reina Maria Cristina, podél níž se nacházejí prostorné paláce a obrovské pavilony pro konání veletrhů a výstav. Jako stavbu lze Národní museum nejlépe popsat jako něco mezi pražským Národním museem a americkým Kapitolem. Nachází se v něm obrovské množství sbírek umění, stálých expozic, ale i velké množství dočasných výstav. Stálá část nabízí sbírky katalánského umění od roku 1000 přes románské umění, gotiku, renesanci a baroko, až po moderní umění a fotografii do čtyřicátých let dvacátého století a prezentuje se jako hlavní sběratel kulturního dědictví autonomního katalánského národa v kulturním evropském kontextu, který dokládá i exponáty jiných evropských národů a umělců. Naleznete tu i pměrně obsáhlou sbírku numismatiky. Vedle řady dočasných sbírek museum jako kulturní centrum nabízí koncerty, přednášky a čtení, workshopy i víkendové programy pro rodiny.

Adresa:
Palau Nacional
Montjuïc Park
08038 Barcelona
Tel. +34 93 622 03 76

http://www.mnac­.es

Magická fontána Montjuic

Fontána, stejně jako přilehlé výstavní pavilony, byla postavena při příležitosti světové výstavy Expo v Barceloně v roce 1929. Fontána je přes rok puštěna vždy o víkendu večer (po setmění, v létě od 20 hodin do půlnoci) a nabízí velkolepou podívanou – hru světla, hudby a vody hrající tisíci barvami. Vypadá to moc pěkně a efektně a připomíná trochu Křižíkovu fontánu na pražském Výstavišti.