Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barcelona - Historické centrum

6. 5. 2007

La Rambla a Plaça de Catalunya

Hlavní turistickou tepnou historického centra je dlouhá třída La Rambla. Vede od pobřeží moře, kde se nachází majestátní Kolumbův sloup (Mirador de Colom), protíná staré čtvrti La Ciutat vella, Barri Gotic (gotická čtvrť) a arabskou čtvrť El Raval a končí na hlavním barcelonském náměstí Plaza de Catalunya. Je tak současně hlavní pěší komunikací mezi pobřežím a centrem, nákupním bulvárem, místem s neskutečnou hustotou kaváren a restaurací, místem, kde se mačká nejvíc turistů na metr čtvereční…prostě je místem, kde to žije v jakoukoli denní dobu. Ulice má fantastickou atmosféru a mezi korzujícími davy je opravdu vždy na co koukat. Na každém kroku potkáte různé pouliční umělce. Živé sochy v těch nejoriginálnějších kostýmech a pózách – klauny, zeleninového muže, muže s kolem na hlavě, havarovaného pilota, růžového pantera a desítky dalších. Pouliční hudebníky – sólové houslisty, harmonikáře, ale i celé jazzové a indiánské kapely. Žongléry, hazardní hráče, breakdancové show. Mezi tím vším obchůdky se suvenýry, barevná květinářství a stánky s desítkami klecí s hlučnými papoušky. V přilehlých ulicích narazíte na významné památky jako Gaudího Palau Güell, Plaça Reial a staré tržiště Mercat Boqueria.

La Rambla ústí na velké náměstí Plaça de Catalunya. Náměstí je velkým dopravním uzlem a bývá tak výchozím místem turistických tras a výletů. Kříží se zde několik tras metra, vyjíždí odtud příměstské vlaky do mořských letovisek za městem i do periferních oblastí. Je hlavním stanovištěm i pro turistické autobusy – přímo na náměstí můžete ve stáncích koupit lístky na libovolnou turistickou jízdu. Nejdete tady i obrovský obchodní dům El Corte Inglés.

 

El Raval – Islámská čtvrť

Západně od turistické třídy La Rambla se nachází islámská čtvrť. Nečekejte zde žádné brány, jako mají China town ve Spojených státech, přesto budete-li pozorní, změny charakteru i atmosféry ulic si všimnete. Mění se obchůdky, šaty obyvatel a ulice znatelně potemňují. Nicméně turismus se zabydlel samozřejmě i tady, takže za dne se opravdu není čeho obávat, když vyloženě nebudete bloudit sami v nejtemnějších uličkách. Totéž ale neplatí tak úplně v noci. Počínaje nějakou desátou hodinou večerní místní ožívají a na ulicích bývá opravdu rušno. Turismus najednou skoro mizí a temperamentním místním jakoby dělá prostor. V potemnělé ulici najednou zřetelně převažují muži a často v podnapilém stavu. Proto průvodci nikoli bezdůvodně varují ženy a dívky, aby se na ulici bez doprovodu mužů radši neobjevovali. A když ano, rozhodně se vyvarujte hlubokých výstřihů a krátkých sukní. Proto ani nedoporučuji cestovatelkám (i ve dvojici) hledat si ubytování v této lokalitě. Jinak bych ještě určitě rád doporučil krásný románský kostelík Sant Pau ve stejnojmenné ulici.

 

Barri Gòtic – Gotická čtvrť

Východně od La Rambly najdete prastarou gotickou čtvrť. Tato část města je velkým unikátem a i když se jen procházíte jejími spletitými uličkami, dýchá na vás atmosféra středověku. Krásné staré domy a kamenné městské paláce, prastaré kostely, kaple, nádvoří, uzounké klikaté uličky, obchůdky, kavárničky a pouliční hráči středověké hudby – to vše je gotická čtvrť. Jako skvost nad nimi ční věž velké barcelonské Katedrály na Placa del Rei. Blízko ní najdete i hlavní turistické informace u Palau de la Generalitat.
Mezi nejkrásnější ulice (lze-li to vůbec posoudit) patří carrer Montcada, kde se nachází historická nemocnice Hospital de la Santa Creu, kláštery Sant Pau del Camp a Santa Maria de Pedralbes. Za zmínku stojí i blízká bazilika Església del Pí na Carrer del Pí blízko stanice metra Liceu.

 

Muzea a kultura v této lokalitě

Museu Picasso

Proslulé barcelonské Picassovo museum se nachází v historickém centru i v krásném starém paláci. Stálá expozice mapuje především raná Picassova léta, dobu dětství a studií, kdy také žil přímo v Barceloně, jeho vývoj a mladé experimentování s avantgardními směry, několik maleb z modrého období a studie vedoucí ke kubismu, jak ho od Picassa nejlépe známe. Závěr výstavy nabízí sadu pozdních děl několika výseků z padesátých a šedesátých let 20. století a také několik Picassových váz a keramických talířů.
Návštěva určitě stojí zato, ale největší a nejznámější plátna z Picassova vrcholného kubismu zde bohužel nenajdete. Paralelně se stálou sbírkou ovšem museum vystavuje dočasné sbírky, kde pravidelně obměňuje další Picassovy „umělecké sady“. Aktuální expozici si můžete případně najít na níže uvedených webových stránkách.

Adresa:
Montcada Street, 15–23
08003 Barcelona (Spain)
Tel.: (+34) 933 196 310
Fax: (+34) 933 150 102

http://www.mu­seupicasso.bcn­.es

Museu d`Art Contemporani de Barcelona – MACBA

Nedaleko hlavní turistické třídy La Rambla naleznete poměrně rozsáhlé a zajímavé museum současného umění. Toto museum nabízí stálé i dočasné expozice umění od padesátých let 20.století jak katalánských, španělských, ale i zahraničních umělců. Svými dočasnými expozicemi se snaží mapovat nejnovější trendy současného moderního umění.

Adresa:
Plaça dels Angels, 1
08001 Barcelona
Tel. +34 93 412 08 10
Fax +34 93 412 46 02

http://www.mac­ba.es/

Museu Marítim

Námořní museum se nachází několik metrů od konce La Rambly směrem k moři, blízko Kolumbova sloupu a pobřeží. Nabízí – zvlášť pro nás, suchozemský národ – zajímavou expozici proslulého španělského námořnictví od jeho počátků, primitivních rybářských lodí, přes krásné plachetnice španělských zámořských objevitelů, až po moderní zaoceánské parníky. Nabízí jak obrovské množství modelů všech měřítek, tak i opravdové lodě, jimž dominuje obrovská historická veslice zabírající kolem třetiny plochy musea. Vedle ukázek oblečení a námořní kultury nabízí i pohledy do jednotlivých kajut, vcházíte do jednotlivých kajut, střílen i do podpalubního skladu.

Adresa:
Av. De les Drassanes
08001 Barcelona
Tel. +34 933 429 920

http://www.mu­seumaritimbar­celona.org

Palau de la Música Catalana

Slavný koncertní sál španělského architekta Lluíse Domènecha, zapsaný stejně jako jeho další barcelonská stavba Hospital de Sant Pau roku 1997 do seznamu světového dědictví UNESCO, je opravdu velkolepou secesní podívanou. Mnozí ho považují za vůbec nejkrásnější koncertní sál na světě. Kapacita tohoto sálu je 2800 míst a je domovskou scénou kapacit jako například Montserra Cabalé a José Carrerase. Najdete ho blízko stanice metra Urquinaona v ulici C. Sant Pere Més Alt.

http://home.pa­laumusica.org/

Hard Rock Café

V samotném srdci Barcelony, na lukrativní adrese na Plaza Catalunya hned vedle třídy La Rambla najdete unikátní hudební klub a kavárnu s fantastickým interiérem, kde se na kafe vyplňuje waiting list a stojí v sezóně fronta. Lahůdka pro rockery a hudební fanoušky, interiér plný zarámovaných kytar a kostýmů největších hvězd populární scény. Navíc obchod s prodejem triček a suvenýrů Hard Rock. Určitě doporučuji alespoň nakouknout, ve vstupní hale turisté běžně fotí s otevřenými ústy, aniž by si něco objednali.

Adresa:
Hard Rock Cafe Barcelona
Plaça de Catalunya, 21.
08002 Barcelona, Spain

Web Hard Rock Cafe